Alaturka Jack Sparrow Hikayesi – Alper Çelik’in Kızıl Okyanus’una Kısa Bir Bakış

Geçtiğimiz günlerde uzunca süredir okuma listeme alıp bir türlü okuma fırsatı bulamadığım Alper Çelik’in ilk fantastik kurgu Roman’ı ‘Kızıl Okyanus’u okudum.

Kitabın kapağının ilk başta bende uyandırdığı algının çok ötesinde bir şeyle karşılaşacağımı açıkçası beklemiyordum. Kapaktaki Osmanlı Tuğrası sanki saltanatı öven klasik Osmanlı Saray Edebiyatı türündeki kitapları anımsatsa da bunun yayınevi talihsizliği olduğunu okuduktan sonra farkettim. Meğer yazar bu kitapta, Osmanlı Dönemi İstanbul’unun kıraathane köşelerindeki mevzu anlatıcısı abilerinin iç dünyası üzerinden modern dünyanın fantastik öykücülüğünü, o günlerin bakış açısıyla harmanlamış ve bize harika bir hikaye sunmuş.

Kitapta karakterlerin iç dünyasına yolculuktan öte yaşanması muhtemel olmayan olaylar silsilesini, sabah akşam Karaköy’de bir kıraathanede vakit geçiren abilerin başından geçseydi ‘acaba nasıl tepkiler verirdi’yi okuyabiliyoruz. Osman’ı, Hasan’ı, Ali’yi hasbelkader buluştukları bir gemide Don Pepe, Ameli’ya David gibi yabancı karakterlerle modern fantastik bir öykünün içinde bir araya getirebiliyoruz. Son dönem Türk Edebiyatının yeni nesil okuyucu kitlesini yeniden kendine çekebilmek adına yaptığı deneme arayışlarında bu tür fantastik kitapların yerinin büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Günümüz koşullarında okurun salt betimlemelere boğulmuş edebi anlatımlardan ziyade kurgunun, olayların onları daha çok cezbettiğini düşünüyorum ve bu vesileyle de yeni nesil gençliğin yeniden edebi okumalara heves edebilmesinin önünü bu tür kitapların açacağını düşünüyorum. Hızlı ve akıcı okuyabilmek, günümüz dilini yalın bir şekilde kullanıp okuru sözlük peşinde koşturmadan okuma sevdasına düşürecek bir kitap yazmış yazar. Kitabı okurken hem konu benzerliğinden hem de sıkılmayarak izlediğim, Ted Elliott ve Terry Rossio senaryosunu yazdığı Karayip Korsanları filmini anımsattığı için başlığı öyle belirlemeyi uygun gördüm. Bu kitapla ilgili belki sizlerin de bana hak vereceği konulardan birinin de şu olacağına eminim; keşke bu kitap çizimlerle desteklenip manga halinde yayınlansaydı. Yazar’ın karikatürist olduğunu bildiğimden midir bilinmez sayfalar arasında yolculuk ederken hep bir çizimin eksikliğini hissettim. Okumamış olan arkadaşlara spoiler vermemek adına daha da uzun yazıp kimsenin heyecanından çalmak istemiyorum, özetle fantastik kurgu anlamında güzel bir kitap, Alper Çelik de gerçekten harika işler çıkaran büyük bir kurgucu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑